18.12.2016 / Gösterim Sayısı : 25532

Katar ile tarım alanında işbirliği mutabakat zaptı imzalandı

#Türkiye - Katar Yüksek Strateji Komitesi İkinci Toplantısı

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite ikinci toplantısı 18 Aralık 2016 tarihinde Trabzon'da yapıldı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El-Tani'nin başkanlık ettiği toplantıda eğitim, sağlık, maliye, bilgi, iletişim, gençlik, spor, kültür, gümrük ve tarım gibi alanlarda iki ülke arasında çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalandı.

3 milyona yakın nüfusuna rağmen, ülke topraklarının sadece %0,7'si ekilebilir bir ülke olan Katar, gıda ve tarım ürünlerinin neredeyse tamamını ihraç eden bir ülke. Bu çerçevede, Katar ile tarımsal işbirliğimizi geliştirmek ve tarımsal ticaretimizi artırmak amacıyla başlatılan görüşmelerde sona gelindi. "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı", Sayın Cumhurbaşkanımız ile Katar Emiri'nin huzurunda Sayın Bakanımız ile Katar Çevre ve Belediyecilik Bakanı Sayın Muhammed bin Abdullah El-Rumaihi tarafından imzalandı.

Anlaşmaya göre; iki ülke arasında bitkisel ve hayvansal üretim, balıkçılık ve gıda sanayii alanlarında işbirliği geliştirilecek ve iki ülke arasında her yıl düzenli olarak bir araya gelecek olan bir "Tarım Yürütme Komitesi" oluşturulacak. Tarımsal işbirliği ve tarımsal ticarete ilişkin tüm konular ve sorunlar bu Komite'de ele alınacak. Komite'nin ilk toplantısının Şubat 2017'de yapılması öngörülüyor.

''