2.9.2016 / Gösterim Sayısı : 28152

2016-2017 Su Ürünleri Av Sezonu Açılışı

Gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisanda başlayan genel av yasağı, 1 Eylül'de sona ermiş, Akdeniz'de ise 15 Eylül'de sona erecektir. Yeni av sezonu Sayın Bakanımız Faruk ÇELİK'in katılımlarıyla İstanbul'da düzenlenen törenle açılmıştır. Su ürünleri av sezonu açılışı münasebetiyle diğer bazı illerimizde de törenler düzenlenmiştir.

Bakanlığımız, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeleri yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurmuştur. Su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir.

Balıkçılar, faaliyetlerini 4/1 Numaralı Ticari ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine göre yürütmelidirler. Bu Tebliğ hükümleri 1 Eylül 2016- 31 Ağustos 2020 dönemi için yürürlükte olacaktır.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkânlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak devam edilecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı önlemleri alınmıştır. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır.

Balıkçılarımız tarafından binbir emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin, sezonunda halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.

2016-2017 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​

''