T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ne esaret ne vesayet, anayasaya evet

Yayın Tarihi : 29.1.2017

​Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti'nin 16 yıllık dönemde ülkeye istikrar, huzur ve yatırımlar getirdiğini, önümüzdeki referandumla da 'Ne esaret ne vesayet, anayasaya evet' denilerek yerli bir yönetimin oluşacağına işaret ederek "Önümüzdeki referandum millet iradesinin devlet idaresine tam şekilde yansımasının referandumudur. Çok partili sistem bir zenginliktir ama Türkiye'de maalesef istikrarsızlık oluşturmaktadır. Bundan dolayı başkanlık sistemi bir bütünleyici sistemdir. Bu sistem değişikliğiyle Türkiye daha da hız kazanacak. Tek adam değil, tek kaptan geliyor Türkiye'nin başına. Referandumda karar milletin. Kararı milletimize bırakıyoruz. Millet ne derse o olacak." dedi.

Bakan Çelik, hafta sonu programı çerçevesinde Eskişehir'de Odunpazarı ve Tepebaşı AK Parti ilçe teşkilatları tarafından düzenlenen üye buluşmaları etkinliklerine katıldı.

Çelik, ilk olarak bir düğün salonunda düzenlenen "Odunpazarı İlçesi Üye Buluşmaları" etkinliğinde yaptığı konuşmada, TBMM'nin anayasa değişikliğini kabul etmesinin ardından, ülkenin gündemini referandumun oluşturduğunu kaydetti.

Türkiye'nin önemli süreçten geçtiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

"Tarihçiler gelecekte birçok şeyi yazacaklar, özellikle AK Parti dönemi için çok şeyler yazacaklar. Diyecekler ki 'İstikrar bu dönemde yakalandı.' Türkiye'nin bu istikrarından dolayı rahatsız olanları yazacaklar. Partinin kurucularından biri olarak söylüyorum ki 2002 yılından beri başımıza gelmedik kalmadı. Bazılarını medyadan gördünüz ancak bazılarını biz hissettik. Sizin yaşadığınız 367'dir. Kapatma davası diye bir şey koydular, Gezi olaylarını önümüze koydular, 17-25 Aralık diye bir savsata tablosunu önümüze koydular. 15 Temmuz darbesiyle milleti karşı karşıya bıraktılar. Hicret, hizmet ve himmet gibi önemli kavramlarla milletin gözünü boyayan ama perde arkasında başka şeylere hizmet eden bir yapı ile 15 Temmuz'da karşı karşıya kaldık. Döviz kıskacı ile ekonomimizi zor duruma düşürmeye çalıştılar. Bu ülkeden terk ettirmedikleri terör belası ile karşı karşıya bıraktılar. Bunların dertleri gayet açık. Türkiye istikrara kavuşmasın. "

"15 Temmuz, ihanete hizmet diyenlerin bir planıydı"

Türkiye düşmanlarının Çanakkale ve Dumlupınar'da Mustafa Kemal'i karşılarında bulduğunu anlatan Bakan Çelik, şunları söyledi:

"15 Temmuz'da Sevr'i hedeflediler. Türkiye'yi bölüp parçalayacaklardı. Bu sefer de karşılarında Recep Tayyip Erdoğan'ı buldular. 15 Temmuz sıradan bir olay değildir. 15 Temmuz ihanete hizmet diyenlerin bir planıydı. Niyetleri ihanet, görüntüde hizmetti. Kendilerini hizmet ediyoruz diye gösterdiler size. Ama aslında yaptıkları ihanetti. Şantajla para topladılar. Topladıkları paralara himmet dediler. Himmet diye toplanan paraları çok farklı yerlerde kullandılar. Foyaları ortaya çıkınca Türkiye'den kaçmaya başladılar. Kaçarken de buna kaçış demediler, hicret dediler. Hicret, hizmet ve himmet gibi önemli kavramlarla milletin gözünü boyayan ama perde arkasında başka şeylere hizmet eden bir yapı ile 15 Temmuz'da karşı karşıya kaldık. Himmet paralarını, yabancı ülkelerin seçimlerinde kullandılar. Hillary ablaya güvendiler, ümitlerini bağladılar. 17-25 Aralık döneminde, 'Bu daha nedir ki Tayyip Erdoğan ve ekibine öyle şeyler yapacağız ki... Turpun büyüğü daha ortaya çıkmadı' dediler. 'Turpun büyüyü heybede' dediler. Zaman içinde gördük ki Hillary ablaya umut bağlayanlar, heybeden turp çıkacağını söyleyenler, gördüler ki sandıktan Trump çıktı."

Bakan Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  bir konuşmasında Meclisin kabul ettiği anayasa değişikliğine ilişkin getirilecek sistemin İslam'a uygun olmadığını iddia ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne diyor Sayın Kılıçdaroğlu, 'Bu getirdiğiniz sistem İslam'a uygun değil.' Biz de şunu söylüyoruz İslam'a uygun olanı getir hemen kabul edelim. TBMM'nin tarihi ihanet yaptığını söylüyor, oysa TBMM tarihi bir görev yaptı. Türkiye'nin geleceğini aydınlatacak, halkın verdiği yetkiyi yerinde kullanarak, tarihinde şerefle anılacak bir görevi ifa etmiştir. Rahmetli Erbakan diyor ki başkanlık, rahmetli Demirel diyor ki yapamadık, 'Başkanlık sistemi gelmeliydi Türkiye'ye, gücümüz yetmedi' diyor. Rahmetli Özal, Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu diyor ki başkanlık sistemi. Çok şükür bu ekibe nasip oldu bu görev. Onlara rahmet, milletimize başarılar diliyorum. Önümüzdeki süreçte 'Ne esaret ne vesayet anayasaya evet' diyeceğiz. Diyorlar ki tek adam sistemini getiriyorlar, biz de diyoruz ki tek adam sistemi değil, bu büyük bir iftira olur. Ama şunu derseniz kabul ederiz, tek kaptan sistemine doğru gidiyoruz. Tek kaptan sistemi, son derece önemli. Ne diyor Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek vatan.' Tek kaptan. Bunun doğru olduğuna inanıyoruz. Çift başlılık hep sorun oluşturmuştur."

Rahmetli Özal, Mesut Yılmaz, Yıldırım Akbulut ile rahmetli Demirel ve Tansu Çiller'in aynı partide olduklarını hatırlatan Çelik, "Şimdi başkanlık sistemini yine halk seçiyor, çift başlılık da ortadan kalkıyor. Amerika 45'inci başkanını seçti. 200 yıla aşkın sürede 45 başkan. Biz 60 yıl içinde 65'inci hükümeti kuruyoruz. Her sene neredeyse bir hükümet kurmuşuz. Onlarda süre belli, seçimi kazandıktan sonra herkes işine bakıyor. Bir daha seçim konuşulmuyor. Tek kaptan." değerlendirmesinde bulundu.

"AK Parti ülkemize istikrar, huzur ve yatırımlar getirdi"

Bakan Çelik, konuşmasının ardından İl Başkanı Dündar Ünlü ile merkez Tepebaşı ilçesinde düzenlenen etkinliğe geçti. "Çamlıca Mahallesi Üye Buluşmaları" etkinliğinde yaptığı konuşmada, Eskişehir'in birkaç ay içinde gerçekleştirilecek referandumda büyük başarı göstereceğine inandığını söyledi.

Dünyada birçok şeyin değişeceğini, bunun da Türkiye'den başladığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

"Birkaç ay içinde yapılacak referandum da bu değişimin önemli halkalarından birisidir. Gelecekte tarihi yazacak olanlar diyecekler ki 'AK Parti Türkiye'ye geldi. 16 yıllık dönemde istikrar, huzur ve yatırımlar getirdi. Türkiye'de olmadık konularda bir imaj değişikliği ve bakış açısı getirdi. Yenilikler getirdi.' Unuttunuz gittiniz, paradan 6 sıfır attık. Aynı onun gibidir, referandumda birçok defolu işler atılacak. Türkiye hız kazanacak, iki ay sonraki referandumun sonucunda elde edilecek evetlerle. Küresel güçlerin AK Parti'nin bu yeniliğine, istikrarına karşı sürekli çelme taktıklarını da tarih, Allah'ın izniyle yazacak ve gelecek nesiller de bunları görecek. AK Parti, Türkiye'de yerli bir yönetim tesis etmenin gayreti içerisinde.

AK Parti'nin, bin yıldır bu coğrafyadaki varlığın bir zincir, bir halka olduğuna inananların bir kadrosu olarak hizmet ettiğini herkes görecek. Üst akılların yönetmediği, üst akılların talimatlarının geçerli olmadığı bir Türkiye oluşturmanın ne meşakkatli bir iş olduğunu tarih boyunca herkes yazacak. Ey üst akılcılar, 'üst akıl' diye Türkiye'nin üzerinde bu kadar hesapları, oyunları oynayanlar ne yaparsanız yapın, üstün akıl olan milletin aklı galip geldi, gelmeye devam edecek."

"Stratejik ortaklarımız terör örgütüne ev sahipliği yapıyor"

Çelik, FETÖ'nün tüm kavramları ve milli değerleri kullanarak milletin geleceğini karartacak işler yaptığını vurguladı.

"Dost" bildikleri ülkelerin olaylar karşısındaki tutumlarına değinen Çelik, şöyle konuştu:

"Nasıl darbecilerden yana tavır aldıklarını, Yunanistan'ın son aldığı mahkeme kararında gördük. Adam darbeci, buraları bombalamış ve oraya kaçmış. Sözüm ona demokratik bir ülkede alınan karar darbecilerden yana, onu muhafaza etmeye dönük bir karar. Ne acı bir şey. Yanı başımızdaki komşumuzun bu kararlarını kabullenmek söz konusu değil, mümkün değil. Stratejik ortaklarımız bu terör örgütüne ev sahipliği yapıyor. Güneydoğumuzda PKK yanlısı, PKK yandaşı olduğu bilinen örgütlere farklı isimlerde sahiplenmeleri gerçekleştiriyorlar. Dertleri belli... Türkiye'nin istikrarını ortadan kaldırmak, Türkiye'nin istikbalini karartmak. Şuurlu ve bilinçli milletimiz sayesinde bugüne kadar muvaffak olamadılar, olamayacak."

"Tek kaptan geliyor Türkiye'nin başına"

Bakan Çelik, referanduma gidilen bir süreçte bulunulduğunu hatırlatarak, 200 yılı aşkın bir tarihe nokta koyulacağını belirtti.

Türk milletinin hinterlandının çok geniş olduğunun altını çizen Çelik, şunları söyledi:

"780 bin kilometrekarede yaşıyor olabiliriz ama bizden beklenti içinde olan çok büyük kitleler, halklar var. Onların geleceği de mutluluğu ve mutsuzluğu da bizi ilgilendiriyor. Önümüzdeki referandum 200 yılı aşkın bir sürenin muhasebe edilmesi referandumudur. Millet iradesinin devlet idaresine tam şekilde yansımasının referandumudur. Çok partili sistem bir zenginliktir ama Türkiye'de maalesef istikrarsızlık oluşturmaktadır. Bundan dolayı başkanlık sistemi bir bütünleyici sistemdir. İster istemez yüzde 51'i almak için farklı kesimlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Bir araya gelip yüzde 51 alması gerekiyor. Demokrasilerde amaç bu değil midir? Hoşgörü ortamı değil midir? Farklı fikirlerin bir araya gelmesi değil midir? İşte başkanlık sistemi bunu sağlayacak. Bu sistem, yürütme organında da temsilde adaleti sağlayacak. Bu sistem değişikliğiyle Türkiye daha da hız kazanacak. Tek adam değil, tek kaptan geliyor Türkiye'nin başına. Referandumda karar milletin. Kararı milletimize bırakıyoruz. Millet ne derse o olacak."