T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yeni sistem, siyasette ve toplumda uzlaşmayı getirecek

Yayın Tarihi : 22.3.2017

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yeni sistemin siyasette ve toplumda uzlaşma getireceğine inandığını belirterek "Geçmişteki kavgaları dikkate alırsanız güçlerle donatılmış iki merkezden ülkeyi yönetemezsiniz. Onun için yapılan; başbakanın yetkileri cumhurbaşkanına devrediliyor ve yönetim tek bir merkezden yönetiliyor." dedi.

Bakan Çelik, Şanlıurfa'da halk oylaması çalışmaları kapsamında Atatürk Bulvarı ve Kapaklı Pasajında esnafı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

Çelik, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde sınırda nöbet görevi sırasında Suriye'deki terör örgütü PYD/PKK bölgesinden açılan keskin nişancı ateşiyle Şanlıurfalı Piyade Er Hüseyin Koruç'un şehit olduğunu hatırlatarak bu tür olayların son bulması temennisinde bulundu.

Millet olarak bu tür olaylardan canlarının çok yandığını belirten Çelik, "Devlet olarak gerekli tedbirleri almış bulunuyoruz. İnşallah onları kendi inlerinde vuracak şekilde alınan önlemler netice vermeye başladı. Bölgenin, insanların huzura ihtiyacı var." ifadesini kullandı.

Terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin amaçlarına muvaffak olamayacağını vurgulayan Faruk Çelik, şunları kaydetti:

"Çünkü güçlü, dirayetli bir hükümet var. Bunun yanında da güçlü ve dirayetli bir cumhurbaşkanımız var. Böyle tek adamlılığa değil dik adamlılığa, hakka, hakikate inanan, doğrudan, mazlumdan yana duruşunu sergileyecek. İnşallah şer odakları Türkiye üzerindeki hesapları konusunda muvaffak olamayacaklar. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim."

"Anayasa değişikliğiyle kararlar daha hızlı ve sağlıklı alınacak"

Halk oylamasına sunulan anayasa değişikliğiyle yapılmak istenenin ülke yönetiminin daha hızlı ve sağlıklı karar alınmasını sağlayacağına işaret eden Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yıllardır kavgalı sistemlerin geride bırakılıp, iş yapacak, sorunları çözecek, vatandaşların beklediği problemlere neşter vuracak bir yönetim anlayışını getirmektir. Aksi takdirde rahmetli Özal'ın, Demirel'in, Necdet Sezer'lerin kavgalarını, cumhurbaşkanı-başbakan kavgalarını, hükümet kavgalarını, koalisyonları hepimiz gördük. Türkiye zaman kaybetti, imkânlardan oldu. Şimdi bunları kaybetmeyelim diye yoğun bir şekilde 16 Nisan'a doğru gidiyoruz. İnşallah yüksek bir oy oranıyla Türkiye'de 'evet' kampanyası netice verecek inancı içerisindeyim. Şanlıurfa bizi şimdiye kadar mahcup etmedi, hep Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında durdular. Bu oylamada da en büyük oyu Şanlıurfa'dan alma amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben inanıyorum ki Şanlıurfa, büyükşehirler içerisinde birinci olmaya en namzet, en önemli, baştaki şehirlerimizden bir tanesidir."

"Avrupa ülkeleri, Türkiye üzerindeki emellerini artık açıkça ortaya koymaya başladılar"

Avrupa'nın tavrıyla ilgili bir soruyu Bakan Çelik, "Bunların ne kadar demokrat olmadıkları görülüyor değil mi? Ortada millet iradesi var, milletin seçtiği bir hükümet var. 15 Temmuz'da darbe girişimi olduğunda sustular. Hükümetten yana değil, darbeden yana tavır aldılar. Şimdi de bu dedikoduları çıkarıyorlarsa bunların demokrasinin d'sinden ilgilerinin olmadığı ortaya çıkmış oluyor. O, onların yüz karası bir tablodur. Bunu düşünmek bile anti demokratik bir kimlik ortaya koyar ki yüz karası bir tablodur. Uzun yıllardır demokrasiden bahseden Avrupa'nın ilgili kesimleri için söylüyorum." şeklinde cevapladı.

Çelik, halk oylaması sürecinde Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin içişlerine müdahale edebilecek bir aymazlık derecesine geldiğine dikkati çekti. Bu ülkelerin Türkiye üzerindeki emellerini artık açık açık ortaya koymaya başladığına değinen Çelik, "Bunları vatandaşlarımız görüyor. Bu ziyaretlerde vatandaşlarımızın bu yaşananlardan çok ciddi ders çıkardığını görüyorum. İnşallah gerekli dersi de vatandaşlarımız 16 Nisan'da verecekler." diye konuştu.

Bakan Faruk Çelik, açıklamanın ardından esnaf ziyaretlerine devam etti.

"Ekonominin hareketlenmesi için önemli adımlar attık"

Bakan Çelik, esnaf ziyaretlerinde sonra bir otelde iş adamlarıyla bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda ciddi manada terör olaylarıyla karşı karşıya kaldığını ancak buna rağmen ekonominin pozitif göstergeye sahip olduğunu belirtti.

Ekonominin hareketlenmesi için hükümet olarak önemli adımlar attıklarını vurgulayan Çelik, bu konuda girişimci iş adamlarının da önemli hamleler yaparak hem kendisini hem ülkesini kalkındırdığını dile getirdi.

Avrupa ülkelerinde herkesin bir ülkede bir yöneticiyi tanıyabileceğine dikkati çeken Çelik, "Hiç kimse Almanya Cumhurbaşkanını tanımaz herkes Merkel'i tanır, hiç biriniz ABD'de başka yetkili tanımazsınız kimi tanırsınız Trump'ı, Fransa'da Hollande'ı bilirsiniz başka kimseyi bilmezsiniz. Türkiye'de ise durum bambaşka, iki tane güç koyuyorsunuz. Bugün AK Parti iktidar, geçmişteki kavgaları dikkate alırsanız güçlerle donatılmış iki merkezden ülkeyi yönetemezsiniz. Onun için yapılan başbakanın yetkileri cumhurbaşkanına devrediliyor ve yönetim tek bir merkezden yönetiliyor." diye konuştu.

Çelik, milletin artık yeni sistemle yüzde 50'den fazla oy alana yönetimi teslim edeceğini, gerekli hizmeti yapmayanın da yine millet tarafından seçilemeyeceğini ifade etti.

Türkiye'nin halk oylamasıyla tarihi bir fırsat yakaladığına işaret eden Çelik, "Dedikodulara kulak asmayınız, Türkiye'nin önüne önemli bir fırsat gelmiştir. Bu fırsatı Avrupa'nın tepkisinden anlıyoruz. Almanya, Hollanda size ne oluyor? Avrupa Birliği'ni biz mi kurduk. Türkiye'nin içindeki hususa Avrupa niye karışıyor çünkü biliyorlar ki bu sistemle Türkiye toparlanacak ve daha büyük atılımlar gerçekleştirecek, bu atılımlar gerçekleşince de kendi huzurları kaçacak." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin büyük bir coğrafyaya hitap ettiğine değinen Çelik, birlik ve beraberlik içerisinde ülkenin sorunlarını çözmeye devam edeceklerini belirtti.

Çelik, yeni sistemin siyasette ve toplumda uzlaşma getireceğine inandığını sözlerine ekledi.

Bakan Çelik, şehit olan piyade er Hüseyin Koruç'un ailesine taziyede bulundu

Bakan Çelik, kentteki temasları kapsamında Vali Güngör Azim Tuna, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu ile merkez Eyyübiye ilçesi Hayati Harrani Mahallesi'nde şehit Koruç'un taziyelerinin kabul edildiği Dehvari Taziyeevine geldi.

Burada şehidin babası Ahmet Koruç ve diğer yakınlarıyla görüşen Çelik, üzüntülerini belirterek, taziyelerini iletti.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde sabah saatlerinde sınırda nöbet görevi sırasında Suriye'deki terör örgütü PKK/PYD bölgesinden açılan keskin nişancı ateşiyle Piyade Er Hüseyin Koruç şehit düşmüştü.