T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

5’inci Katar Tarım Fuarı AGRITEQ 2017 Doha’da açıldı

Yayın Tarihi : 23.3.2017

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, dış pazarlara yönelik yeni strateji anlayışı kapsamında dış ticarette işbirliği potansiyeli olan ülkelerde düzenlenen uluslararası fuarlara, sektörde faaliyet gösteren özel sektör ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile birlikte katılıyor ve stantlar açıyor. Bu anlayış kapsamında, Türkiye-Katar tarım işbirliği açısından atılan önemli adımlardan biri olan 5.Katar Tarım Fuarı AGRITEQ 2017 Katar'ın başkenti Doha'da açıldı.

Fuarın açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile Katar Çevre ve Şehircilik Bakanı Muhammed Bin Abdullah Al-Rumaihi, FAO Temsilcisi Jose Graziano Da Silva yaptı.

Yaklaşık 150 metrekarelik alanda Türkiye'yi temsil eden Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı standında hem bakanlık hem de özel sektör temsilcileri, yaptıkları çalışmaları tanıtma fırsatı buldular.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı standını ziyaret eden Katar Çevre ve Şehircilik Bakanı Al-Rumaihi stantta Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ile bir süre sohbet etti. Bakan Al-Rumaihi, Türkiye-Katar işbirliğine dikkat çekerek, Katar'daki tarım alanlarının işletmeciliğinin Türkiye tarafından yapılmasını istediklerini belirtti. Türkiye'den çok sayıda ürün ithal etmek istediklerini dile getiren Al-Rumaihi, Katar'a yatırım yapacak Türk firmalarına destekleme yapabileceklerini de sözlerine ekledi.